Pakartokime šias sąvokas:


Palyginimas
Palyginimas

Palyginimassemantinė stiliaus priemonė, svarbiausio tropo – metaforos – pagrindas. Palyginimas yra vaizdingas daikto ar veiksmo ypatybės apibūdinimas gretinant jį su kitu reiškiniu, turinčiu bendrą požymį.

Metafora
Metafora

Metafora (gr. metaphora – pernešimas, perkėlimas), stilistinė priemonė, tropas, vaizdingas perkeltinės reikšmės posakis. Pagrįsta nesusijusių daiktų ar reiškinių gretinimu, lyginimu, tapatinimu pagal kurių nors savybių panašumą – spalvą, formą ir kitus požymius.

Metonimija
Metonimija

Metonimija (gr. metōnymia – vardo pakeitimas), stilistinė priemonė, tropas, kai vieno daikto ar reiškinio vardas pakeičiamas kitu pagal daiktų loginius ryšius. Sąvokų keitimas susijęs su erdve, laiku, kiekybe, medžiaga, priežasties ir padarinio, veikėjo ir veiklos rezultato, dalies ir visumos santykiu.

Hipèrbolė
Hipèrbolė

Hipèrbolė (gr. hyperbolē – perėjimas, padidinimas), retorinė figūra – perkeltine reikšme vartojamas žodis ar žodžių junginys, kuriuo vaizduojamojo daikto, reiškinio ar veiksmo ypatybės yra padidinamos. Gali būti perdedamas daiktų dydis, jų reikšmė, galia, kiekis, veiksmo ar būsenos trukmė, intensyvumas. Hiperboliškai kalbant neįmanomas reiškinys perteikiamas kaip įmanomas.

Litòtė
Litòtė

Litòtė (gr. litotēs – paprastumas, saikingumas), vienas tropų – perkeltine reikšme vartojamas žodis ar žodžių junginys, kuriuo sumažinamos vaizduojamo daikto, reiškinio ar veiksmo ypatybės.

Paradòksas
Paradòksas

Paradòksas (gr. paradoxos – netikėtas), logikoje samprotavimas, įrodantis ir teiginio teisingumą, ir jo klaidingumą, t. y. įrodantis teiginį ir jo neigimą. Paradoksus sudarantys teiginiai yra prieštaringi, todėl negalima priimti nė vieno iš jų, nors kiekvienas jų logiškai pagrindžiamas.